Stárnutí orgánů
Zajímavý pohled je na to, jak nám orgány stárnou z hlediska našeho věku. Postupem času stárnou jednotlivé orgány v těle člověka následovně:
- Ledviny
- Žlučník
- Plíce
- Játra
- Žaludek
- Vnitřnosti
- Srdce
- Sexuální orgány
Souvislost orgánů
Podle starých klasických textů lze toto opotřebování lidského těla „přibrzdit“ vhodnou životosprávou a zejména cvičením jógy.
Jestliže se stane, že onemocní některý orgán, případně že jeho funkce se odchýlí od běžné normy, potom se podle orientálních zkušeností musí kontrolovat i další orgán, který s ním souvisí. Znamená to, že onemocní-li například plíce, musíme kontrolovat i stav tlustého střeva.
Orgán JIN – souvisí s – orgánem JANG:
plíce – tlusté střevo
srdce – tenké střevo
ledviny – močový měchýř
slezina – žaludek
játra – žlučník
Jestliže onemocní některý z orgánů, je nutné při zjištění napadení tohoto orgánu kontrolovat také orgán, který s napadeným souvisí. Ošetřovat především akupresurou a příslušnými ásanami. Tak lze také kontrolovat ostatní orgány. Projevy orgánů lze diagnostikovat podle bolestí v hlavních energetických drahách.
Hlavní energetické dráhy
LEDVINY (JIN) + MOČOVÝ MĚCHÝŘ (JANG)
Řezáky, mužské a ženské pohlavní a močové orgány, ucho, čelní dutina kosti křídlové, mandle hltanu, kosti, noha, koleno vzadu, bederní obratle druhý a třetí.
JÁTRA (JIN) + ŽLUČNÍK (JANG)
Špičáky, játra, žlučník, žlučovod, oko, čelistní dutina, mandle patrová, lymfa, svaly, kyčel, koleno uvnitř, hrudní obratle osmý, devátý a desátý.
SLINIVKA (JIN) + ŽALUDEK (JANG)
Předstoličky, rty, ústa, hltan, prsa, čichové dutiny, lymfatický oběh hltanu, vazy, koleno zevně, hrudní obratle jedenáctý a dvanáctý, bederní obratel první.
PLÍCE (JIN) + TLUSTÉ STŘEVO (JANG)
První a druhá stolička, nosohltan, tráční, nos, střední ucho, lymfatický oběh Eustachovy trubice, kůže, vlasy, rameno, loket + ruka zevně, krční obratle pátý, šestý a sedmý, hrudní obratle druhý, třetí a čtvrtý, bederní obratle čtvrtý a pátý.
SRDCE (JIN) + TENKÉ STŘEVO (JANG)
Zub moudrosti, dvanácterník, část střeva zvaná jejunum, dolní část tenkého střeva – ileum, jazyk, mandle jazyková, cévy centrálního nervového systému, rameno, loket, ruka vnitřně, obratel krční osmý, hrudní pátý, šestý a sedmý, křížové obratle první, druhý a třetí.
Souvislosti mezi částmi končetin
Je zajímavé, že problémy na určitých částech těla se projevují i jinde – tak jak je uvedeno výše, například v případě ledvinových potíží může bolet řezák, nebo v případě bolesti 2. či 3. bederního obratle je třeba kontrolovat ledviny, tak spolu souvisí i jednotlivé části končetin:
dlaň – šlapka
zápěstí – kotník
předloktí – lýtko
loket – koleno
rameno – kyčel
trapézová oblast – sacrální oblast