Orgány a jejich dráhy

Stárnutí orgánů

Zajímavý pohled je na to, jak nám orgány stárnou z hlediska našeho věku. Postupem času stárnou jednotlivé orgány v těle člověka následovně:

  1. Ledviny
  2. Žlučník
  3. Plíce
  4. Játra
  5. Žaludek
  6. Vnitřnosti
  7. Srdce
  8. Sexuální orgány

Souvislost orgánů

Podle starých klasických textů lze toto opotřebování lidského těla „přibrzdit“ vhodnou životosprávou a zejména cvičením jógy.

Jestliže se stane, že onemocní některý orgán, případně že jeho funkce se odchýlí od běžné normy, potom se podle orientálních zkušeností musí kontrolovat i další orgán, který s ním souvisí. Znamená to, že onemocní-li například plíce, musíme kontrolovat i stav tlustého střeva.

Orgán JIN – souvisí s – orgánem JANG:

plíce – tlusté střevo

srdce – tenké střevo

ledviny – močový měchýř

slezina – žaludek

játra – žlučník

Jestliže onemocní některý z orgánů, je nutné při zjištění napadení tohoto orgánu kontrolovat také orgán, který s napadeným souvisí. Ošetřovat především akupresurou a příslušnými ásanami. Tak lze také kontrolovat ostatní orgány. Projevy orgánů lze diagnostikovat podle bolestí v hlavních energetických drahách.

Hlavní energetické dráhy

LEDVINY (JIN) + MOČOVÝ MĚCHÝŘ (JANG)

Řezáky, mužské a ženské pohlavní a močové orgány, ucho, čelní dutina kosti křídlové, mandle hltanu, kosti, noha, koleno vzadu, bederní obratle druhý a třetí.

JÁTRA (JIN) + ŽLUČNÍK (JANG)

Špičáky, játra, žlučník, žlučovod, oko, čelistní dutina, mandle patrová, lymfa, svaly, kyčel, koleno uvnitř, hrudní obratle osmý, devátý a desátý.

SLINIVKA (JIN) + ŽALUDEK (JANG)

Předstoličky, rty, ústa, hltan, prsa, čichové dutiny, lymfatický oběh hltanu, vazy, koleno zevně, hrudní obratle jedenáctý a dvanáctý, bederní obratel první.

PLÍCE (JIN) + TLUSTÉ STŘEVO (JANG)

První a druhá stolička, nosohltan, tráční, nos, střední ucho, lymfatický oběh Eustachovy trubice, kůže, vlasy, rameno, loket + ruka zevně, krční obratle pátý, šestý a sedmý, hrudní obratle druhý, třetí a čtvrtý, bederní obratle čtvrtý a pátý.

SRDCE (JIN) + TENKÉ STŘEVO (JANG)

Zub moudrosti, dvanácterník, část střeva zvaná jejunum, dolní část tenkého střeva – ileum, jazyk, mandle jazyková, cévy centrálního nervového systému, rameno, loket, ruka vnitřně, obratel krční osmý, hrudní pátý, šestý a sedmý, křížové obratle první, druhý a třetí.

Souvislosti mezi částmi končetin

Je zajímavé, že problémy na určitých částech těla se projevují i jinde – tak jak je uvedeno výše, například v případě ledvinových potíží může bolet řezák, nebo v případě bolesti 2. či 3. bederního obratle je třeba kontrolovat ledviny, tak spolu souvisí i jednotlivé části končetin:

dlaň – šlapka

zápěstí – kotník

předloktí – lýtko

loket – koleno

rameno – kyčel

trapézová oblast – sacrální oblast