Pro úspěch v životě je nutné, aby tělo a mysl byly mladé, pružné a obojí aby pracovalo ve vzájemném souladu.
Zpomalování stárnutí organismu, omlazující účinky:
Obecně
- Nevyskytovat se dlouhodobě v prostředí, kde jsou různé vibrace (antény, elektrické vedení za postelí, hluk motorů lednice atd.)
- Vyhýbat se pobytu v patogenních zónách. Život zkracuje především dlouhodobý pobyt v oblasti působnosti patogenních zón. (Viz kapitola patogenní zóny).
- Proces stárnutí výrazně zpomaluje pobyt v pyramidě (max. 40 minut denně).
- Omlazení organismu způsobují jogínská tělesná a dechová cvičení.
- Spánek: Nejdůležitějším a nejjednodušším dobíjením vitality je spánek, o jehož pravém významu málo lidí ví a uznává. Nejde jen o to, jak dlouho spíme, ale také to, KDY spíme.
- Dosavadní měření potvrdila staré zkušenosti, že nejúčelnější je jít spát v 9 nebo nejpozději v 10 hodin večer, v létě spát přibližně společně se Sluncem. Dodržujeme-li tento přirozený a pradávný zvyk, zabudovaný do našeho organismu několik set tisíc let, bude harmonicky působit na náš život.
- Mnohem lépe si odpočineme, než když jdeme spát po půlnoci a pokračujeme až do denních hodin. Přirozený rytmus spánku člověka mnohem lépe naplní energií a odreaguje ho. Naše úroveň vitality se tedy nejjednodušším způsobem může zvýšit znovuzavedením přirozené odpočívací periody, tím se vyplatí začít.
- Relaxační cvičení: Dalším velmi důležitým faktorem je naučit se uvolnit celý organismus, využívat této schopnosti, umět rozpustit křeče a uvolnit se v krátkém čase. Existují velmi staré metody, jak se naplnit energií. Nejstarším je snad indická jóga, ale vypracovaly se i další na dálném Východě, v Číně, Japonsku, nebo stará druidská cvičení, která naplňují organismus pomocí různých kombinací dýchání a pohybu. Je důležité, že se můžeme naučit, jak se můžeme dostat do bezstresového stavu a tím v krátkém čase, během několika minut znovu naplnit energií náš organismus. Dnešní medicína nebo psychologie dokáže pomocí měření odhalit a vymezit jednotlivé funkční fáze mozku. Při měřeních EEG se používá pojem stav alfa pro relaxační stav, ve kterém dochází k naplnění organismu energií. Znamená to zhruba, že při fungování mozku je možné naměřit frekvenci 10-11 Hz, zkoumáme-li jeho elektrickou činnost. Dosahování tohoto stavu je také možné se naučit. Rychle osvojitelnou technikou je například mozková kontrola metodou Silva. Ideální kombinací je pravděpodobně společně použití mentálních a dýchacích technik. Podle dosavadních zkušeností tyto způsoby umožňují nejrychlejší naplnění energií. Není lhostejné ani to, jak držíme své tělo. Je velmi důležité, abychom seděli s narovnanými zády, aby se naše plíce mohly vždy naplnit vzduchem a tím zásobování kyslíkem bylo dokonalé. Křivá hruď, shrbené držení těla ve velké míře komplikují dýchání, kyslíkovou výměnu a tím vedou ke snížení hodnoty vitality.
- Sport: Sportováním, tj. další formou relaxačních a dýchacích cvičení také můžeme zlepšovat hodnotu vitality. Je však důležité vědět, že ne vždy a jakkoliv dlouho je účelné sportovat. Můžeme zjistit, kdy je pro náš sport hodnotou, kdy nás naplňuje a kde je hranice, kdy nás unavuje, vybíjí, případně kdy už přílišná námaha snižuje naši hodnotu vitality na nebezpečně nízkou úroveň. Ideálním sportem z tohoto hlediska je plavání, nebo gymnastika s mírou, dále běh, tenis, v případě že se provádí na čistém vzduchu.