Čínské koule Juan Xiang
Čínské akupresurní kuličky známé jako Tři poklady Baodingu jsou tradičním výrobkem Číny. Podporují návrat psychického i fyzického zdraví, podporují rozvoj mozkových funkcí a činnost vnitřních orgánů.
Akupresurní kuličky jsou tradičním čínským výrobkem. Cvičení s kamennými nebo kovovými kuličkami kladně ovlivňuje zdravotní stav. Léčebné vlastnosti kuliček byly objeveny již za vlády dynastie Ming (1368–1644).
Kuličky mohou mít průměr od 35 až do 60 mm. Nejčastěji se používají kuličky s průměrem 40 až 55 mm. Zhotoveny jsou z mramoru, jadeitu nebo chromované oceli. Kamenné kuličky mají příjemný teplý povrch. Kovové jsou zajímavé díky zvukovým efektům. Pro začátečníky jsou vhodnější menší jadeitové kuličky.
Výsledkem cvičení je zmírnění vaší únavy, uklidnění a navození duševní pohody.
Čínské kuličky jsou určeny pro každého.
Najít v češtině adekvátní názvy pro uvedené pomůcky není vůbec jednoduché. Ani samotní Číňané nemají jednoznačný výraz pro léčebné kuličky. Říkají jim buď „železné kuličky“, jsou-li zhotovené z kamene – „kamenné“, nebo „léčebné“ kuličky. V Evropě zdomácněl název používaný v Německu: „kuličky čchi-kung“.
„Čchi-kung“ je jedním z mnoha staročínských cvičení. Slovo „čchi“ znamená vzduch, dech, ale i životní sílu – podobnou té, kterou je v indické józe „prána“, ve středověké evropské terapii ji známe pod názvem „fluidum“. Tato síla podle teorie tradiční čínské medicíny proudí v lidském těle po dráhách akupunktury. „Kung“ znamená cvik, tělocvik, rituální pohyb. Obě slova najdeme i v jiných druzích čínské tradiční pohybové kultury, například kung-fu, tai-čchi. Všechny mají společný cíl: zvýšit odolnost člověka jako celku, tedy ne pouze těla, ale i ducha, proti agresi. Rozdíl v nich je pouze v případech, kdy je agresorem příroda, nepřítel, nebo jedinec sám sobě.
Pokládáme za nutné upozornit na rozdíl v chápání zdraví a nemoci člověkem moderního Západu a Jihovýchodní Asie, kde mají tradice dodnes mocné kořeny. Nemoc na Dálném východě je chápána jako důsledek nesprávného jednání, pokládá se za projev nedisciplinovanosti a lehkomyslnosti postiženého, který se zachoval nesprávně a nerespektoval předpisy zdravé životosprávy, nevěnoval se dostatečně sám sobě, dokud byl zdravý. Pravdivost východoasijských představ potvrzují poslední roky naše statistiky, které dokazují, že ze čtyř pětin je za své zdraví zodpovědný jedinec, pouze z pětiny zdravotnictví. V Číně jsou každé ráno parky přeplněné cvičícími lidmi. Na každém kroku potkáte lidi, kteří v dlani žmoulají a otáčejí dvě cinkající kovové, nebo cvakající kamenné kuličky. Ti lidé si sice hrají, ale vědí, že si tímto hraním upevňují zdraví.
Většina Číňanů si uvědomuje, že dýcháním a potravou dostává do svého těla „životní sílu čchi“. I to, že čchi proudí v tělesných dráhách v přesně vymezeném směru a optimální rychlostí. Když proudění čchi (a krve) z různých příčin stagnuje, nebo jde nesprávným směrem, onemocní buď pouze orgán, nebo celý organismus. Proudění čchi v dráhách lze ovlivňovat drážděním aktivních bodů, z nichž se jich několik nachází v dlani. K tlakové stimulaci slouží i terapeutické kuličky.
Cílem každého lékaře by mělo být využití všech dostupných pomůcek od prevence proti chorobě a upevňování zdraví svých pacientů. Totéž však platí i pro každého člověka. Používání čchi-kungových kuliček je zaručeně neškodné, teoreticky odůvodněné a úspěšným užíváním v Číně po několik století i prakticky doložené.
Efekt působení léčivých kuliček čchi-kung se sice nedá mechanicky změřit, ale za to ho pocítíte. Cviky jsou velice jemným podnětem, proto je třeba léčbu provádět dlouhodobě. Účinek terapie spočívá právě v jemném dávkování. Podle pravidla: malé podněty léčí, střední blokují a silné škodí. Jemné podněty aktivizují samoregulaci organismu, která časem vypudí škodlivé vlivy a pomůže přemoci chorobu. Proto terapie kuličkami čchi-kung má vliv na celého člověka a to nejen na stránku tělesnou, ale i duševní.
Výsledky většího počtu čínských nemocnic dokazují osmdesátiprocentní úspěch léčby vysokého krevního tlaku, akutní gastritidy, zánětu kloubů, neurastenie, anginy pectoris. Osvojit si léčbu je velice jednoduché: obě kuličky si vložíme do dlaně a rytmicky střídáme prsty, kterými je vystrčíme a znovu sevřeme do dlaně tak, aby se otáčely po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Začátečníkům doporučujeme používat menší a lacinější jadeitové kuličky, pokročilejším udělají radost ocelové zvonkové, které vyvolávají větší vibraci.
Faktory, které příznivě ovlivní Vaši kondici, se dají shrnout do následujících skupin:
Vibrace: Jemné vibrace mají uvolňující účinek s hloubkovým působením na tkáně. Vibrace příznivě stimulují krevní a mízní oběh a zároveň zklidňují nervová vlákna. Kuličky zachovávají duševní svěžest.
Tlak: Tlak koulí působí jako masáž. Tkáně zvláční a celkový tělní oběh je posílen působením pravidelného pumpovacího efektu. Kuličky působí svým tlakem na reflexní zóny a akupunkturní body dlaně. Každá zóna a bod odpovídají určitému orgánu lidského těla. Tímto stimulujeme činnost vnitřních orgánů.
Teplo: Svalová práce vyvíjí teplo. Teplo je působením kinetického efektu vyvíjeno celým tělem. Toto teplo příznivě působí na vnitřní orgány, zároveň dochází k rozšíření cév a tím k celkovému zlepšení krevního oběhu. Kuličky jsou vhodným doplňkem pro léčení celé řady nemocí.
Zvuk: Vydávaný zvuk uklidňuje psychicky a napomáhá fyzickému uvolnění. Tím dochází k celkovému duševně-tělesnému povzbuzení. Zvuková harmonie kuliček vytváří vnitřní harmonii člověka. Kuličky uklidňují nervy.
Isometrie: Hmotnost koulí posiluje svaly ruky a paže.
Způsob použití
Vezměte do dlaně pár koulí a postupným pravidelným natahováním a ohýbáním jednotlivých prstů nechte koule na dlani rotovat. V pokročilejších stupních cvičení se můžete pokusit o to, aby se koule navzájem při rotování v dlani nedotýkaly. Takto můžete rotovat ve směru hodinových ručiček nebo do protisměru. Ruce pravidelně střídejte. Se vzrůstající šikovností můžete rotovat 3–4 koule najednou v jedné dlani, nebo cvičit oběma dlaněmi současně.
Při cvičení působí kuličky svým tlakem na reflexní zóny a bod odpovídá určitému orgánu lidského těla. Jejich stimulace příznivě ovlivňuje činnost vnitřních orgánů.
Kuličky můžete rotovat vodorovně i svisle několika způsoby:
- kuličky se neustále dotýkají tak, aby do sebe nenarážely
- kuličky nemají žádný vzájemný kontakt
- kuličky svisle rotují ve směru od prstů k zápěstí nebo ve směru od ukazováčku k malíčku
- při rotování pohybujte rukou do různých poloh, nebo natáčejte dlaň do různých směrů
Se vzrůstající šikovností začněte cvičit:
- oběma rukama naráz: kombinujte různé druhy cvičení, rychlost a směry rotace, počet a velikost kuliček
- při rotaci vyťukávejte kuličkami rytmus, nejlépe každou rukou jiný, sluchem se snažte odlišit oba rytmy
Se vzrůstající náročností cvičení dosáhnete větší schopnosti koncentrace a zlepšíte nervově svalovou koordinaci pohybového aparátu rukou. Svaly rukou posílíte, klouby naopak uvolníte. Zapojením sluchu při rytmickém cvičení oběma rukama působíte komplexně na obě hemisféry mozku.
Dále můžete použít kuličky k automasáži a stimulaci reflexních zón a akupunkturních bodů, umístěných na ploskách nohou. Ploskou nohy koulíte jednu až dvě kuličky po měkkém povrchu. Toto můžete spojit s koupelí nohou. Pozn.: velmi příjemné, vyzkoušejte.
- kuličky je vhodné použít i pro vzájemnou masáž dvou partnerů
- kamenné kuličky, položené na kontrastním podkladu jsou dobrým bodem koncentrace a meditace mysli
- možnost cvičení jsou stejně neohraničené, jako je vaše vynalézavost.
Při pravidelném a dlouhodobém používání získávají kuličky náboj majitele a neměly by proto být používány druhou osobou.
Zabraňte pádu na tvrdý povrch!
Uvolněte prsty, ruce, paže, celé tělo i ducha! Zpočátku se mohou napínat nefunkční svaly, například ramena, druhá ruka, šklebí se obličej, kroutí se vám v zavřených ústech jazyk atd. To vše je zbytečný výdej energie. Volně, nenásilně a nespěchat na sebe ani na cvičení.
Zázrak přírodního léčitelství
Otáčení kuliček je příjemným, zábavným léčením. Masážní efekt pohybujících se kuliček stimuluje lokální nervový systém, krevní oběh, aktivizuje pohyb lymfy, napíná šlachy, podporuje tvorbu kloubového maziva, urychluje metabolismus tkání a tím napomáhá vylučování zplodin látkové výměny. Vytrvalý pohyb zápěstí a prstů rozhýbe i svaly předloktí a ramene. Pohyb svalů působí na žíly jako pumpa, tím napomáhá proudění krve směrem k srdci a zpět a vylepšuje tak celý krevní oběh. Kuličkovou terapií se doplňuje i běžná léčba následujících nemocí:
- Potíže dýchacího ústrojí
- Onemocnění trávicího traktu
- Žaludeční vředy, gastritida, zánět jater, žlučové kameny, zácpa, diabetes, chronické průjmy
- Krevní oběh, vysoký tlak, revmatické choroby, poruchy srdečního rytmu, úbytek bílých krvinek
- Choroby močových a pohlavních orgánů, zánět ledvin, patologická poluce, bolestivá menstruace, neplodnost žen, neplodnost mužů, nefunkčnost dělohy
- Nemoci nervové soustavy, neuróz, ztráta citlivosti, nespavost, bolesti hlavy, bolesti sedacího nervu, nervová slabost
- Zranění (vnější, vnitřní)
- Hormonální systém, zánět mléčných a slinných žláz
- Nemoci kloubů, zánět ramenných kloubů, bolesti kříže a páteře, jiné záněty kloubů
- Kožní nemoci, bradavice
- Nemoci smyslových orgánů, poruchy zraku, chuti, čichu, zánět nosních dutin, polypy
- Maligní nádory v počátečním stádiu
Na tvrzení, že pět minut válení kuliček v dlaních denně přidá člověku pět let života, je hodně pravdy.
Kuličky s melodií
Ocelové kuličky mají ještě dva zajímavé vlivy: vibrační a zvukový. V dutině kuličky se totiž nachází ještě jedna, menší kulička a spirálovitá pružina ve tvaru kužele, které při pohybu vibrují a vydávají melodický zvuk. Kuličky rezonují na různé frekvenci – jedna vydává hlubší tón jin, druhý vyšší tón jang. Tyto zvuky mají fyziologický účinek.
Působení kuliček se násobí, když je v dlani otáčíte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Vzniká tak zvláštní napětí, kuličky jakoby vám roztahovaly prsty, vždyť se musíte snažit držet je od sebe a zároveň dávat ještě pozor, aby vám nevypadly z dlaně. Tím vyvíjíte na akupunkturní body tlak a současně rukou a celým ramenem vydatně pracujete. I zvuk kuliček je krásnější, když jej neruší zvuk z nárazu kuliček o sebe.
Naučme se předcházet onemocnění
Kuličková terapie je zvláštním druhem akupresury
Přírodní léčebné postupy se dnes už ve světě – jak na Východě, tak na Západě – staly součástí oficiální lékařské vědy. Přírodní léčitelství zpopularizovalo spoustu léčebných postupů, jejichž původ sahá až do dávných dob. Nejuznávanější z nich pocházejí ze staré Číny, Japonska a Indie. V těchto zemích mají dodnes stejnou váhu jako moderní medicína. Mnozí již jistě znáte léčení pomocí jehel – akupunkturu, čili dráždění aktivních bodů kovovými jehlami. Stejně důležitá je i akupresura, tedy stimulace aktivních bodů tlakem.
Akupunktura se u nás začala uznávat už počátkem 60. let. Oficiální vědecké kruhy ji do té doby nebraly na vědomí, protože západní medicína nedokázala vysvětlit mechanismus jejího působení. Postupem doby se však odborníci i laická veřejnost přesvědčili, že tato prastará metoda je velmi účinná jako prevence, zmírňování a léčbě více nemocí. Obzvlášť efektivní je při zmírňování bolesti a anestézii.
U akupresury se nepoužívají jehly, ale na potřebné body tlačíme prsty nebo nějakými pomůckami. Tento postup je velmi výhodný, protože si ho může osvojit téměř každý. Pacient nemusí pokaždé vyhledávat lékaře, může si zmírnit bolest i sám.
Kromě těchto postupů existuje více variant orientálních způsobů léčby, například připalování, zahřívání aktivních bodů hořícími bylinkami. Přikládání rukou (přenos energie z léčitele na pacienta), přisávání baněk, akupunktura boltců a dva svérázné druhy akupresury: masáž chodidel a dlaní nebo působení na aktivní zóny dlaně prostřednictvím léčivých kuliček čchi-kung. Tyto postupy vycházejí z poznatku, že na povrchu dlaně a chodidla procházejí v určitých oblastech dráhy energie (tzv. meridiány), které působí na určité části organismu. Jejich drážděním lze ovlivňovat činnost jednotlivých orgánů.
Přírodní způsoby léčby čerpají ze staré čínské filozofie
Podle jedné ze starých čínských filozofií – taoismu – spočívá nejen pozemský život, ale i existence vesmíru na dualistickém principu. Začátek stojí proti konci, světlo proti tmě. Den je produktem noci. Bílou barvu vnímáme pouze proto, že existuje černá. Podmínkou zvuku je ticho. Po jarním vzkříšení a teple léta nastupuje chlad zimy a smrt přírody. Smutek je měřitelný veselím.
Tyto protiklady tvoří nedělitelný celek, který vznikl zásluhou vzájemně se doplňujícího pohybu. V čínské filozofii se tyto protichůdné pohyby nazývají jin a jang. Jin je prvkem ženským, charakterizuje tmu, vlhko, pasivitu, jang je naopak světlý, teplý, mužný, aktivní. Aby organismus mohl fungovat harmonicky, musí být jin a jang v rovnováze. Když převládá jin, jang slábne a naopak. Jang nemůže existovat bez jinu, oba prvky se vzájemně regulují. I když jsou protichůdné, tvoří jeden nedělitelný celek.
Kuličková terapie aktivizuje životní sílu čchi (Pránu, ki)
Čchi je životní síla, kterou vytvořila existence jin a jang, reguluje všechny životní pochody. Čchi je to, co vše uvádí do pohybu, co řídí a vede. Bez čchi neexistuje život a naopak – bez života není čchi.
Čchi však není výlučně filozofickou kategorií. Ve skutečnosti je to jedna forma energie. Podle čínského pojetí existuje v kosmu jako prasíla (pra-čchi), která hýbe a řídí celý vesmír. Z ní vzniklo všechno ostatní.
Přeloženo do jazyka čínské medicíny to znamená, že každá činnost v lidském organismu má svoje čchi. Dechové čchi pomáhá při dýchání, čchi výživy řídí přeměnu přijaté stravy na zásobu energie. Ať organismus z této zásoby při své činnosti nebo v boji s chorobou odčerpá jakékoliv množství, čchi tento zásobník pokaždé doplní.
Čchi, čili životní energie proudí ve zdravém organismu volně, bez překážek v uzavřených dráhách – meridiánech. V obou polovinách lidského těla se v párech táhne šest meridiánů jin a šest jang. Jsou to meridiány srdce, osrdečníku, žaludku, tlustého střeva, sleziny a slinivky, tenkého střeva, močového měchýře, ledvin, trojitého ohřívače, žlučníku a jater.
Jestliže při proudění energie dojde k jakékoliv poruše, naruší se harmonická rovnováha a člověk onemocní. Poruchy rovnováhy může způsobit změna počasí, zranění, nesprávná výživa, stálé přetížení, zkrátka mnoho různých faktorů. V tom případě je třeba obnovit rovnováhu energií, odstranit překážku, která zabraňuje jejímu proudění a správně ji nasměrovat. Akupunktura, akupresura, právě tak jako masážní terapie pomocí kuliček čchi-kung působí tedy na tok energie, na životní sílu čchi.
Když pochopíme filozofii starých Číňanů, pochopíme i tuto léčbu
Tradiční východoasijská medicína, využívající přírodní způsoby léčby a přírodní léky, si staví stejné cíle jako klasická medicína: zachování nebo obnovu tělesného a duševního zdraví.
Tělesné zdraví je svázáno se zdravím duševním a duchovním. Jsme takoví, jak přemýšlíme. Jsou-li naše myšlenky zmatené a zlé, má to vliv na celé naše tělo, Odnášíme si nejen následky svých činů, ale i následky myšlení. Dobré myšlenky mají obrovskou sílu.
Zvířata se řídí pouze instinktem. Síla a moc myšlení je výlučně doménou člověka. Ať si ale nikdo nemyslí, že je tato moc nekonečná jenom proto, že je neviditelná. Pravdou je, že blesk, který rozetne buk, zemětřesení, které zjizví planetu – je hračkou v porovnání se silou lidských myšlenek. Proto mívají zlé myšlenky zdrcující následky, zatímco dobré podněcují k dalším pozitivním činů. Světlo pravdy a lásky vyzařuje i z očí.
Před použitím kuliček je nezbytně nutná i duševní příprava: terapie bude úspěšná jen tehdy, jste-li o její užitečnosti přesvědčeni. Proto je tak důležité pochopit čínskou životní filozofii.
Základem kuličkové terapie je filozofie o čchi. Slovo kung znamená kromě jiného i práci. Čchi-kung je tedy technika, která probouzí čchi, upevňuje tělo i ducha, mobilizuje celý organismus. Čchi vůbec není abstraktní pojem, protože je velice zachytitelná.
Na vyhlášených čínských klinikách používají k aktivizaci čchi různé techniky. Už dávno je aplikují u léčby chronických chorob. Statistiky dokazují, že tímto způsobem prodlužují životy svých pacientů a zmírňují i vedlejší účinky chemoterapie.
Kuličky, otáčené v dlani, stimulují zóny kůže
Lékařská věda už dávno ví o vztahu, který mezi kůží a vnitřními orgány zprostředkovává nervová soustava. Člověk prostřednictvím smyslových orgánů – a k nim patří i kůže – stále přijímá podněty, přicházející z okolního světa, a reaguje na ně. Lidský organismus je jednotným systémem, jehož všechny části navzájem souvisí, a proto impuls, zasahující některý z orgánů, ovlivňuje i ostatní orgány. Na tomto poznatku je postavena zásada: „Léčím člověka, nikoliv nemoc.“
Anglický neurolog Henry Head (1861 – 1940) zjistil, že se na povrchu těla nacházejí přesně ohraničené zóny, které reagují na určité vnitřní orgány. Byly nazvány Headovými zónami.
Jakmile některý orgán onemocní, nervová soustava tuto nemoc reflexivní cestou promítne do příslušné Headovy zóny – povrch kůže se na určitém místě stane přecitlivělým. Lépe tak vnímá ultrafialové záření a pomáhá stimulovat činnost daného orgánu. Jde tedy o jakýsi druh akupresury. Tento vztah však funguje i opačně: drážděním povrchu těla lze působit na vnitřní orgány. Čím je dráždění příslušné zóny cílenější a přesnější, tím bude účinek na odpovídající vnitřní orgán silnější. Dnešní přírodní léčitelství používá už dávno známé metody přikládání baněk s výrazně větším účinkem, protože zná přesné rozložení aktivních bodů. Těchto poznatků úspěšně využívají i maséři a na něm staví i terapie kuličkami čchi-kung.
Neobyčejná důležitost zón na kůži dlaní se vysvětluje tím, že odpovídají jednotlivým úsekům krční páteře, které jsou zase v kontaktu s aortou, hypofýzou, srdcem, plícemi a průdušnicemi. Dráždíme-li tedy reflexní zóny dlaně například tím, že v nich otáčíme kuličky, reflexivně ovlivňujeme činnost orgánů, vzdálených od dlaně.
Takové působení na vzdálená místa je základem léčby akupunkturou. Napichování některých bodů na boltci má například překvapující účinek na zmírňování problémů určitých částí těla.
Reflexní zóny ruky jsou ve vztahu téměř s každým orgánem a při otáčení kuliček se všechny zóny dobře promasírují. Zejména intenzivní tlak a hnětení vnější strany zápěstí, bříška palce a celé plochy ukazováčku působí na vnitřní orgány velmi intenzívně. Masírování článků prstů má vliv na oběh lymfy. Na dlani se soustřeďují aktivní akupunkturní body, které zasahují meridiány srdce, osrdečníku, jakož i meridiány plic, otáčením kuliček lze tedy i tyto orgány aktivizovat.
Dráždění reflexních zón ruky působí na hormonální soustavu, srdce a krevní oběh, trávicí trakt, svaly a klouby. Důležitost ruky dokazuje i to, že vyobrazení jejích aktivních zón na závitech mozkové kůry čelního laloku zabírá v porovnání s ostatními orgány nepoměrně velkou plochu.
Účinek je překvapivě všestranný
Otáčení kuliček je příjemným, zábavným léčením. Masážní efekt pohybujících se kuliček stimuluje lokální nervový systém, krevní oběh, aktivizuje pohyb lymfy, napíná šlachy, podporuje tvorbu kloubového maziva, urychluje metabolismus tkání a tím napomáhá vylučování zplodin látkové výměny. Vytrvalý pohyb zápěstí a prstů rozhýbe i svaly předloktí a ramene. Pohyb svalů působí na žíly jako pumpa, tím napomáhá proudění krve směrem k srdci a zpět a vylepšuje tak celý krevní oběh.
Víme, že svalstvo těla tvoří jeden uzavřený celek. Přírodní léčitelé berou tento fakt v úvahu a patologické změny na krční páteři léčí masáží a rozhýbáváním svalstva kotníků, stehen, křížovými svaly konče. Vápenatění krční páteře má vliv totiž na veškeré zádové svalstvo a směrem dolů až ke slabinám.
Pravidelné cvičení s kuličkami aktivizuje celou nervovou soustavu, zlepšuje a udržuje v kondici mozkovou činnost, napomáhá zachování duševní svěžesti. Při cvičení se upevňuje svalstvo horních končetin a zjemňuje se motorika rukou, protože převracením kuliček se svaly a klouby rukou neustále namáhají. Zásluhou tohoto izometrického působení se neprohlubuje pouze zručnost, ale zpevňují se i všechny svaly horních končetin. Proto je otáčení kuliček velmi vhodné nejen pro nemocné, dlouhodobě upoutané na lůžko.
Ocelové kuličky mají ještě dva zajímavé vlivy: vibrační a zvukový. V dutině kuličky se totiž nachází ještě jedna, menší kulička a spirálovitá pružina ve tvaru kužele, které při pohybu vibrují a vydávají melodický zvuk.
Kuličky rezonují na různé frekvenci – jedna vydává hlubší jin, druhý vyšší jang. Tyto zvuky mají fyziologický účinek. Už je dávno vědou potvrzeno, že ucho je prostřednictvím nervového systému ve spojení se všemi částmi těla. Tím se vysvětluje, proč zvuk kuliček působí na člověka vitálně, aktivizuje a harmonizuje. Od pravěku až po dnešek neexistuje žádná jiná kultovní činnost, která by nevyužívala příznivých účinků zpěvu, instrumentální hudby.
Ucho jako orgán pro rovnováhu nemá důležitý úkol pouze při pohybu v prostoru. Zvuky jin a jang se dostanou do hlemýždě, odkud se podnět rozšíří do všech částí těla. Náhodné, a na tóny ve vzájemném poměru bohaté zvuky kuliček povzbudivě působí na celé tělo, proto nejen že jsou velmi příjemné, ale i léčí.
Vibrace, která vzniká při pohybu kuliček, uvolňuje hlouběji uložené tkáně a zlepšuje pohyb krve v cévách, uklidňuje nervy, podporuje oběh lymfy.
Shrňme si dosavadní poznatky:
* Na Headovy zóny na povrchu těla se promítají funkční poruchy jednotlivých orgánů.
* Tyto zóny jsou většinou anatomicky vzdálené od nemocného orgánu.
* Drážděním zón lze příznivě působit na vnitřní orgány.
* Drážděním reflexních zón dlaně lze léčit vnitřní orgány, které s nimi jsou spojené.
* Kuličky čchi-kung při otáčení dráždí všechny reflexní zóny dlaně a tak působí na příslušné vnitřní orgány.
* Masáž uvolňuje tkáně, zlepšuje periferní krevní oběh.
* Vibrace uvolňuje i tkáně, uložené ve větší hloubce. Zlepšuje se průtok krve v žilách, uklidňují se nervová zakončení a podněcuje se oběh lymfy.
* Působením pohybové energie vzniká teplo. Tepelná energie se tkání odvádí zpátky do organismu, kde reaktivizuje vnitřní orgány, zahřívá žíly a tím upravuje proudění krve. Uklidňuje nervy. Teplo je faktorem jang, je to energie. Pod vlivem jang a jin se aktivizuje čchi.
* Melodické zvuky uklidňují, zlepšují náladu.
* Izometrický vliv upevňuje svalstvo rukou a ramen.
Vezmeme-li v úvahu všechna uvedená hlediska, zjistíme, že zdánlivá jednoduchost je jako obvykle velmi přesvědčivá a geniální. Potřebujete si jen obstarat kuličky čchi-kung a začít s nimi pravidelně cvičit.
Léčivé účinky cvičení s kuličkami objevili před půltisíciletím v období dynastie Ming
V Číně – ale už čím dál častěji i v Evropě – se na každém kroku můžete setkat s lidmi, kteří na procházce, nebo při oddechu v parku, otáčejí v dlani dvě kuličky. Pro Číňana to není vůbec bezcílná zábava k ukrácení dlouhé chvíle, ale vědomé využívání starobylé tradiční čínské medicíny, snaha o udržení a vylepšení kondice. Kuličková terapie pochází ze 14. století našeho letopočtu, kdy se v Číně dostala k moci dynastie Ming. Jeden z členů císařské rodiny používal kuličky čchi-kung, aby si zachoval zdraví a prodloužil život. Vzpomínaný císař zemřel ve věku 89 let a jeho dvorní lékař, který mu terapii doporučil, se dožil 84 let, což je na tehdejší průměrný věk víc než úctyhodné.
Jaké druhy čchi-kung existují?
Kuličky, jaké používali čínští císaři, se určitě dost lišily od těch dnešních, ani nemluvě už o kuličkách pro obyčejné lidi. Původně se zhotovovaly ze dřeva a používaly se výhradně pro zábavu.
Když však ve 13. století byla objevena jejich léčivá moc, začaly se vyrábět z jadeitu a později z ocele. Po čase se do ocelových kuliček vkládala ještě další, menší kulička, která vydává příjemný zvuk a způsobuje vibrace, které blahodárně stimulují hlouběji uložené tkáně.
Začínáme s menšími, časem používáme menší
Zpočátku nám při otáčení kuliček bude chybět jistota, koordinovaný pohyb rukou. Proto je lépe začínat s menšími kuličkami, které dobře „sedí“ v dlani, nejsou příliš těžké, lépe se dají ovládat. Kdo se už naučil otáčet dobře menší, měl by přejít na kuličky o větších rozměrech, protože ty mají i větší léčivý účinek. Snáze se v dlani otáčejí, lépe se tedy uplatní i jejich zvukový a vibrační efekt. Oč je kulička těžší, o to je větší i její izometrický vliv na svalstvo rukou a ramen.
Několik návodů ke cvičení
Už víme, že kuličky podle čínské filozofie reprezentují jin a jang. Souvisí s tím fakt, že jedna kulička vydává hlubší zvuk jin, zatímco druhá vyšší jang. Obracíme-li kuličky rovnoměrně, je působení jin a jang v rovnováze. Příslušnou technikou se však libovolně může umocňovat jeden nebo druhý vliv. Jestliže kuličkami otáčíte rychle doleva, čili proti směru hodinových ručiček, posilníte jang. Při pomalém otáčení doprava, po směru hodinových ručiček, posilňujete jin. Jin má převahu i během krátkého cvičení, protože kuličky jsou ještě studené. U déle trvajícího otáčení se posilňuje jang – kuličky se zahřejí a akumulované teplo odevzdávají zpět tělu. Můžete si to hned i vyzkoušet. Je vám zima? Cítíte se slabí?
Vezměte do dlaní kuličky a rychle s nimi otáčejte doleva, proti směru hodinových ručiček. Dělejte to tak dlouho, abyste rychlým dlouhodobým pohybem posilnili jang, a vzápětí ucítíte příjemné teplo.
Při používání kuliček je důležitá vaše samostatnost, abyste využívali vlastní fantazii a vytvořili si vlastní techniku. Nemusíte se pouze křečovitě držet našich návodů. Vymyslete si vlastní, osobité cviky.
Působení kuliček se násobí, když je v dlani otáčíte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Vzniká tak zvláštní napětí, kuličky jakoby vám roztahovaly prsty, vždyť se musíte snažit držet je od sebe a zároveň dávat ještě pozor, aby vám nevypadly z dlaně. Tím vyvíjíte na akupunkturní body tlak a současně rukou a celým ramenem vydatně pracujete.
I zvuk kuliček je krásnější, když jej neruší zvuk z nárazu kuliček o sebe.
Není vůbec lehké docílit toho, abychom dokázali otáčet kuličkami, aniž by se sebe vzájemně dotýkaly. Při otáčení se většinou koulejí jedna po druhé. Dbejte na to, aby se tak dělo bez nárazů. Kuličky si občas přendejte do druhé dlaně a střídavě cvičte oběma rukama. Máte-li dva páry kuliček, otáčejte jimi najednou v obou rukou.
Kuličky se dají otáčet v nejrůznějších polohách ruky, dokonce i v zapažení.
Fantazie vám nabízí neomezené možnosti a vaše radost bude o to větší, čím více způsobů si nacvičíte. Čchi-kung si co nejdřív začnete brát všude s sebou, abyste je na procházce, ve volném čase, na besedě nebo při čtení mohli stále využívat. Dávejte však pozor na to, abyste se nestali jejich otroky.
Nepředpisujte si, jak často během dne budete cvičit a jak dlouho. Cvičení musí zůstat hrou. Kuličky berte do rukou pouze tehdy, jestli na ně máte právě chuť. Příliš dlouhé cvičení vás nejen unaví, ale může vám i uškodit.
Zpočátku vám kuličky budou asi padat z rukou, nenechte se tím ale odradit. Kulička by však neměla spadnout na tvrdou plochu nebo na kámen, protože by se mohla poškodit. Zpočátku se vám taky nebude dařit otáčet kuličkami rovnoměrně, nebo je déle udržet v dlani. Neztrácejte však elán, ze dne na den to půjde lépe.
Můžete si zkusit i hru pouze s jednou kuličkou. Koulejte ji mezi dvěma dlaněmi. Když získáte dostatečnou zručnost, můžete trénovat i se třemi kuličkami, nebo při otáčení tří, balancovat nad nimi čtvrtou.
Kuličky se dají využít i k masáži chodidel. Chodidla masírujte vsedě, kuličky položte na koberec (nikdy ne na tvrdý podklad) a nahoru a dolů je koulejte chodidly. Cvičte s kuličkami i při koupeli nohou, zlepší se vám krevní oběh a koupel bude účinnější. Kuličky však nikdy nedávejte do vody, ve které je rozpuštěná koupelová sůl, mohla by je poškodit.
Váš partner vám kuličkami může masírovat záda podél páteře. Je potřeba dbát na to, aby se kulička pod rukama nesmekala, ale koulela. Tato masáž je vhodná pro zmírnění bolestí páteře, uvolňuje svaly a zlepšuje oběh krve. Tato technika napomáhá při zmírňování bolestí ramenou a zátylku. Při bolestech v břišní krajině koulení kuliček uvolňuje svaly břišní stěny.
Kuličky je třeba pravidelně ošetřovat
Na kuličky buďte opatrní, jejich cena není měřitelná pouze penězi. Po každém použití je otřete měkkou látkou a uložte do krabičky. Nikdy je nenechávejte ležet volně, mohou se snadno skutálet, nebo se o sebe vzájemně potlouci a poškodit se. Občas je potřete dětským olejem a otřete do sucha. Aspoň jednou měsíčně z nich pomocí neagresivního mycího prostředku smyjte nalepený prach a pot. Po umytí je důkladně osušte, ošetřete dětským olejem a opět do sucha otřete. Dodržíte-li tyto rady, je životnost kuliček prakticky neomezená.
Kuličková terapie tělo i duši zároveň
Efekt působení léčivých kuliček čchi-kung se sice nedá mechanicky změřit, ale za to ho pocítíte. Cviky jsou velice jemným podnětem, proto je třeba léčbu provádět dlouhodobě. Účinek terapie spočívá právě v jemném dávkování. Podle pravidla: malé podněty léčí, střední blokují a silné škodí. Jemné podněty aktivizují samoregulaci organismu, která časem vypudí škodlivé vlivy a pomůže přemoci chorobu. Proto terapie kuličkami čchi-kung má vliv na celého člověka a to nejen na stránku tělesnou, ale i duševní. Z netrpělivosti a neklidu vzniká mnoho psychovegetativních poruch. Musíme se naučit sebrat vnitřní sílu k tomu, abychom prožily i klidný harmonický život. Učme se cílevědomě poznávat své tělo. Kuličky čchi-kung upevňují i toto vědomí, vždyť cvičení s nimi je vědomý trénink.
Během cvičení s kuličkami se mezi námi a vnějším světem vytvoří skutečný vztah. Podmínkou je ale, abychom hru s kuličkami necítili jako unavující nutnost, ale jako tělesný a duševní trénink, jehož výsledkem je dobré zdraví a duševní pohoda.
Závěr
Využijte toho, že je tento zázrak přírodního léčitelství už k dostání i u nás. Pomozte si sami! Máte ve svých rukou šanci upevnit si zdraví. Začít mohou i starší. Když si v dlani otáčíte dvě ocelové nebo kamenné kuličky, zlepšíte si krevní oběh a zároveň si dráždíte akupunkturní body a reflexní zóny. Je to nejjednodušší způsob masáže dlaní a akupresury. Nemusíte si zvlášť vymezovat čas, protože cvičit se dá prakticky všude – v čekání ve frontě, při sledování televize, dokonce i na procházce. Je to vynikající náhradní činnost pro lidi se sklonem přibývat na váze a pro kuřáky.
Dvě půlhodinky, které denně věnujete cvičení, zmírní vaši únavu, uklidní vás a nastolí celkovou duševní pohodu. Zlepší i paměť, příznivě ovlivní činnost všech vnitřních orgánů, vrátí nebo udrží dobré zdraví. Přitom zpevní svaly rukou a horních končetin, zlepší pohyblivost kloubů. Doporučujeme je každému (písařkám, hudebníkům), kdo má potřebu pro svou práci uvolnění rukou nebo kdo potřebuje odstranit křeč.
Výsledky většího počtu čínských nemocnic dokazují osmdesátiprocentní úspěch léčby vysokého krevního tlaku, akutní gastritidy, zánětu kloubů, neurastenie, anginy pectoris.
Začátečníkům doporučujeme používat menší a lacinější kuličky, pokročilejším udělají radost ocelové zvonkové, které vyvolávají větší vibraci. Několik párů kuliček je jednorázová investice a rodina je může používat celý život. Když je ochráníte před pádem, silným úderem, jsou prakticky nezničitelné.
Interní sdělení mistrům školy nultého a šestého stupně:
Pravidelné cvičení s čínskými koulemi zlepšuje schopnost kontaktního i bezkontaktního působení bioenergie.
Vytvářením vibrací na čakrách (viz individuální výcvik) se harmonizuje činnost jednotlivých čaker. Je důležité dodržovat směr otáčení. Je vhodné harmonizaci čaker následovat cvičením kroužení koulí v rukách. V této fázi je vhodná introspekce celého těla. Velmi dobře toto cvičení působí po sestavě Dynamický panter (bleskové vyladění čaker). Pro tyto účely je vhodné používat výhradně kamenné koule a musí se při pohybu dotýkat. Je možné Dynamickým panterem toto cvičení nejen zahajovat, ale také končit.